Teknologia auttaa sotea työvoimapulassa, mutta käyttöönottoon pitää paneutua

Teknologian hyödyntäminen ja soten työvoimapula puhuttivat Hoiva&Terveyden ja Hyvinvointiala Hali ry:n seminaarissa.

Hoiva&Terveyden ja Hyvinvointiala Hali ry:n yhteinen tapahtuma Vetovoimaa sote-sektorille pureutui keskiviikkoaamuna Helsingissä alan työvoimapulaan ja teknologian mahdollisuuksiin helpottaa tilannetta.

Hyvinvointiala Hali ry:n toimitusjohtaja Sanna Aunesluoma totesi avauspuheenvuorossaan, että tekoälystä on merkittävää apua monissa sote-alan tehtävissä ja sen nopeus voi tuottaa parempaa ja vaikuttavampaa hoitoa akuuteissa tilanteissa.

– Monia esteitä on vielä ylitettävä. Ne liittyvät osaamiseen, asenteisiin ja kykyymme muuttaa nykyisiä toimintamallejamme ja lainsäädäntöä. Keskeisiä ovat myös aika ja raha, onko meillä niitä? Aunesluoma kysyi.

Lasse Männistö, Mehiläisen liiketoimintajohtaja muistutti paneelikeskustelussa, että isot mahdollisuudet muuttuvat helposti hukatuiksi mahdollisuuksiksi ja mainitsi esimerkkinä potilastietojen käsittelyn, jossa sairauksien ehkäisytoimia ei välttämättä voida tehdä tekoälyllä, vaikka henkilö itse siihen antaisi suostumuksensa.

Juha Sarsama, Everonin toimitusjohtaja totesi, että mahdollisuuksien löytäminen edellyttäisi nykyistä huomattavasti laajempaa markkinavuoropuhelua ja hyvinvointialueet voisivat olla sen luomisessa ratkaisevassa asemassa.

Monissa puheenvuoroissa oltiin yksimieleisiä siitä, että hoiva-alan henkilökunta ei vastusta teknologiaa, mutta uusien järjestelmien tai laitteiden käyttöönotto hankkeiden myötä jää ylimalkaiseksi ja päätökset hankittavasta teknologiasta on tehty liian etäällä arkityöstä, jotta henkilöstö näkisi saavutettavissa olevan hyödyn.

– Hankkeiden tulosten tulee olla sellaisia, että tilaajataho on valmis itse maksamaan niistä hankerahan, tiivisti Lasse Männistö.

Eläkeläiset töihin

Hoitajapula puhutti seminaarissa niin lavalla kuin yleisön keskuudessa. Projektipäällikkö Soili Vento Laurea ammattikorkeakoulusta kehotti kaikkia muistamaan sen, että eläkeikää lähestyviltä hoitajilta kannattaa kysyä halukkuutta jatkaa töissä. Merkittävä määrä näistä hoitajista on halukas jatkamaan työssä Laureassa tehdyn tutkimuksen mukaan.

Validian toimitusjohtaja Laura Räty puolestaan kehotti kaikkia luopumaan jatkuvasta sijaisten rekrytoinnista ja keskittämään tarmon siihen, kuinka arki saadaan pyörimään olemassa olevilla resursseilla.

– Jatkuvasta kriisimoodista on sote-alalla päästävä eroon. Ei muillakaan toimialoilla ole paljon henkilöstöä ja kiire on kaikilla työpaikoilla, Räty totesi.

Seminaarissa puhuttiin paljon siitä, miten negatiivisen puheen ylläpito on vaikuttanut sote-alaan. Hakijoiden määrä alan koulutuksiin on laskenut selvästi, totesi Taitotalon Reetta Eskola.

Kuvan lähde: Mikke Pöyhönen.

Edellinen artikkeliLPY:n Partanen: Valtaa ja  vastuuta hyvinvointialueiden päättäjille
Seuraava artikkeliUuden teknologian käyttöönotto vaatii aikaa, rahaa ja toimintakulttuurin muutosta